Sunday, 27 March 2022

Buhari's Candidate Abdullahi Adamu Emerges As APC National Chairman ( Full List )


President Muhammadu Buhari's annointed candidate Abdullahi Adamu has emerged as the National Chairman of APC 

He was a two term Governor of Nasarawa State under PDP 
 

This is the full list of the 79 members of the newly elected National Executive of APC which was arrived through consensus

1. National Chairman: Senator Abdullahi Adamu (Nasarawa State)


2. Deputy National Chairman (North): Senator Abubakar Kyari (Borno State)


3. Deputy National Chairman (South): Emma Eneukwu (Enugu State)


4. National Secretary  ..Iyiola Omisore ( Osun ) 


5. Deputy National Secretary: Festus Fuanter (Plateau State)


6. National Vice Chairman ((North Central): Mu’azu Bawa Rijau (Niger State


7. Deputy Vice Chairman (North East): Mustapha Salihu (Adamawa State)


8. National Vice Chairman (North West): Salihu Lukman (Kaduna State)


9. National Vice Chairman (South East): Dr Ijeomah Arodiogbu (IMO State)


10. National Vice Chairman (South South): Chief Hon Victor Ton Gladom (Rivers State)


11. National Vice Chairman (South West): D. I. Kekemeke (Ondo State)


12. National Legal Adviser:Ahmed El-Marzuk (Katsina State)


13. National Treasurer: Uguru Matthew Ofoke (Ebonyi State)


14. National Financial Secretary: Bashir Usman Gumel (Jigawa State)


15. National Organizing Secretary: Suleiman M. Argungu (Kebbi State)


16. National Welfare Secretary: F.N. Nwosu (Abia State)


17. National Publicity Secretary: Felix Morka (Delta State)


18. National Auditor: Sen Abubakar Maikafi (Bauchi State)


19. National Women Leader: Dr Betta Edu (Cross River State)


20. National Youth Leader: Abdullahi Dayo Israel (Lagos State)


21. Special (Persons With Disability) Leader: Tolu Bankole (Ogun State)


22. Deputy National Legal Adviser: Barr Ibrahim Salahu (Kwara State)


23. Deputy National Treasurer: Hon Omorede Osifo (Edo State)


24. Deputy National Financial Secretary: Hamma-Adama Ali Kumo (Gombe State)


25. Deputy National Organizing Secretary: Chidi Duru (Anambra State)


26. Deputy National Publicity Secretary: Yakubu Murtala Ajaka (Kogi State)


27. Deputy National Welfare Secretary: Dr Christopher Akpan (Akwa Ibom State)


28. Deputy National Auditor: Olufemi Egbedeyi (Oyo State)


29. Deputy National Women Leader: Zainab Abubakar Ibrahim (Taraba State)


30. Deputy National Youth Leader: Jamaluddeen Kabir (Zamfara State)


31. National Ex-officio (North Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara State)


32. National Ex-officio (North East): Sirajo Dahuwa (Bauchi State)


33. National Ex-officio (North West): Aliyu Ahmed Yako (Kano State)


34. National Ex-officio (South East): Rt. Hon. Agunwa Anekwe ((Anambra State)


35. National Ex-officio (South South): Hon. Diriwari Akedewei (Bayelsa State)


36. National Ex-officio (South West): Bunmi Oriniowo (Ekiti State)


37. Zonal Secretary (North Central): Yakubu Muhammad Adamu (FCT)


38. Zonal Secretary (North East): Muhammad Wali Shettima (Yobe State)


39. Zonal Secretary (North West): Bello Goronyo (Sokoto State)


40. Zonal Secretary (South East): Azosu Innocent Itafa (Ebonyi State)


41. Zonal Secretary (South South): Dr Ita Udosen (Akwa Ibom State)


42. Zonal Secretary (South West): Vincent Bewaji  (Ekiti State)


43. Zonal Legal Adviser (North Central): Hadiza Aliyu (Kogi State)


44. Zonal Legal Adviser (North East): Dauda Chakpo (Taraba State)


45. Zonal Legal Adviser: (North West): Bashir Usaini Dutse (Jigawa State)


46. Zonal Legal Adviser (South East): Mayor Ogbona Ernest (Ebonyi State)


47. Zonal Legal Adviser (South South): Nil


48. Zonal Legal Adviser (South West): Ismail Kolawole Majoro (Oyo State)


49. Zonal Organizing Secretary (North Central): Ahmed Attah (Kogi State)


50. Zonal Organizing Secretary (North East): Abubakar Adamu Musa (Taraba State)


51. Zonal Organizing Secretary (North West): Salisu Uba (Zamfara State)


52. Zonal Organizing Secretary (South East): Dozie Ikedife (Anambra State)


53. Zonal Organizing Secretary (South South): Blessing Agbome (Edo State)


54. Zonal Organizing Secretary (South West): Lateef Ibirogba (Lagos State)


55. Zonal Publicity Secretary (North Central):John Okoho (Benue State)


56. Zonal Publicity Secretary (North East): Lamido Muhammed (Gombe State)


57. Zonal Publicity Secretary (North West): Musa Makafiya (Zamfara State)


58. Zonal Publicity Secretary (South East):Augustine Onyedebelu (IMO State)


59. Zonal Publicity Secretary (South South): Nil


60. Zonal Publicity Secretary (South West): Ayo Afolabi (Osun State)


61. Zonal Women Leader (North Central): Oluwatoyin Opawuye (Kwara State)


62. Zonal Women Leader (North East): Zainab Abubakar Alman (Gombe State)


63. Zonal Women Leader (North West): Hadiza Shagari (Sokoto State)


64. Zonal Women Leader (South East):Mimi Uchenna Diyoke (Enugu State)


65. Zonal Women Leader (South South): Caroline Owugha (Bayelsa State)


66. Zonal Women Leader (South West): Yetunde Adesanya (Ogun State)


67. Zonal Youth Leader (North Central): Zubairu Aliyu (Kwara State)


68. Zonal Youth Leader (North East): Jason Baba Kwaghe (Adamawa State)


69. Zonal Youth Leader (North West): Abdulhamid Umar Muhammed (Kano State)


70. Zonal Youth Leader (South East):Ikenna Anyalewechi (Abia State)


71. Zonal Youth Leader (South South): Ebimobowe (Delta State)


72. Zonal Youth Leader (South West): Kolade Lawal (Ondo State)


73. Zonal Leader of Persons With Disability (North Central): Laho Lazarus Audu (Benue State)


74. Zonal Leader of Persons With Disability (North East): Muhammed Baba Isa (Yobe State)


75. Zonal Leader of Persons With Disability (North West): Lawal Na Rago (Kano State)


76. Zonal Leader of Persons With Disability (South East): Dr Nwachikwu Stanley Chinedu (Imo State )


77. Zonal Leader of Persons With Disability (South South):Edet Asia (Cross River State)


78. Zonal Leader of Persons With Disability (South West): Mashood Erubami (Oyo State)


Share This

0 comments: